Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” fehvaına gelen Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre hür halde bulunan şehir, hemen peşi sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına yeğinlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koca bir tekâmül göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara bakılırsa Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en uz yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca domestik ve yabancı turiste ocak sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme kontak duyanlar derunin tam bir turizm cenneti! Tarih süresince sert çok medeniyete ocak sahipliği yaratıcı bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile de berenarı pop. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden uz 13 yeri sizin derunin listeledik. şayet siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat çekimınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi alınlayacak ilk mevzi Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile müşterek hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede mevzi saha surlar makroletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları inşa edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin dahi çok keyifli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten huzur alanlar derunin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yol edebilir ve vadi kenarlarındaki hediyelik eşya dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mevzi saha katıksız tül deposundan binlerce senedir çıdem alevler müstamel Palikarya Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” fehvaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek mebdelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yan dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 yan altından alevler saçtıynet devam eder. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yan dibinden fışafet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlamak derunin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin hırsiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine şehadet edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde mevzi allıkır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla dürü edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Uslu aracılığıyla yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında mevzi allıkır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda baştan sona il inşaatı dövme demirden bir vakit mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde yine değalışveriştirilmiştir. Skolastik vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mevzi aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin kuzey cenahında ise çıkıntı halinde bir sert mevzi allıkır. Bu demirin alışverişlevi ise idam edilen kişmüterakki gündüz boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında mevzi allıkıyor. Taban Yorgi özge ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı hesap edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi yapının dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilgili sıfır sessiz ürün olmasının canipı sıra Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir yapılarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içerisinde tahrip olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir birlik halinde vikaye altına alınmıştır.

Alanya airport transfer

Belek Transfer

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*
Website